Ümraniye: 0530 155 73 04Dudullu: 0530 155 73 05

Hoşgeldiniz. Bugün

5 Şubemizle size daha yakınız.

5 Şubemizin iletişim bilgileri için tıklayınız!

Motosiklet Ehliyeti

Ana Sayfa » ehliyet grupları » Motosiklet Ehliyeti

Motosiklet Ehliyeti 4 SINIFA AYRILMIŞTIR

(01.01.2016 Tarihinden itibarıyla)

         Motosiklet ehliyeti sınıfları yeni trafik yasası ile yeniden düzenlendi. Motosiklet piyasasında genelde kullanıcılar küçük motorlu motosikletlerden kullanmaya başlar ve kullanıp kendini geliştirdikçe daha büyük motorlu ve güçlü motosikletler kullanır. Ehliyet sınıflarıda bu yönde düzenlendi. Artık ilk motor deneyiminiz bir yarış motoru olamayacak.

       16 yaşında ehliyet almak isteyen bir sürücü adayı max 15 beygir ve 125 cc lik küçük motorlu olarak tabir edilen motorsikletlerin veya 4 tekerlekli motosiklet olan  atv lerin ehliyetini (B1 sınıfı) alabilecek. Ancak 18 yaşından sonra 46 beygir güce kadar motosiklet kullanabileceği ehliyet olan a2 ehliyeti alabilecek. Daha güçlü motorlar kullanılmak isteniyora 2 yıl A2 ehliyete sahip olduktan sonra A Sınıfı motosiklet ehliyeti alınabilecektir.

         Motosikleti tehlikeli olmaktan çıkarıp keyif haline getirmek için iyi eğitimli olmak gerekmektedir. Ehliyet sınıflarında yapılan düzenleme, ehliyetleri aşama aşama vererek , motosiklet sürücüsünde mutlaka bulunması gereken tecrübe kriterini yükseltmeyi hedefliyor. Motosiklet kazaları çoğunlukla tecrübesiz sürücüler ve kontrolsüz hız sebebiyle meydana geliyor. 2 tekerlekli olmaları sebebiyle tehlikeli olabilecek araçlardır. Denge ve hız kavramı uzun süre motor kullanımı ve motosikleti tanıma ile bilinçaltımıza yerleşmektedir.

            Motosiklet ehliyeti sınıfları aşağıda ayrı sayfalar halinde listelenmiştir. İlk defa motosiklet ehliyeti alacaksanız, ve 16- 18 yaş arasında iseniz ATV-B1 yada A1 sınıfı ,18 yaş üstüyseniz A2 ve ATV-B1 sınıfı ehliyet alabilirsiniz. A Sınıfı ehliyeti ancak 2 yıllık A2 Ehliyet tecrübenizden sonra veya 24 yaşını doldurdukran sonra A2 tecrübesi aranmadan alabilirsiniz.

            Güçlü motorlara meraklıysanız ve güvenli bir şekilde kullanmak istiyorsanız 2 yıllık tecrübe arandığı için bir önce A2 ehliyet almanızı öneririz. 24 yaşın üzerindeyseniz direkt olarak A sınıfı ehliyet alabilirsiniz.

motosiklet ehliyeti a1 sınıfı ehliyet

 A1 SINIFI hakkında ayrıntılı bilgi için TIKLAYINIZ!

(15 beygir 125 cc ye kadar olan motosikletler)

(Yaş Şartı 16)

 motosiklet ehliyeti a2 sınıfı ehliyet

A2 SINIFI hakkında ayrıntılı bilgi için TIKLAYINIZ!

(46 beygire kadar olan motosikletler)

(Yaş Şartı 18)

a sınıfı ehliyeti

A SINIFI hakkında ayrıntılı bilgi için TIKLAYINIZ!

(Tüm motor güçlerinde motosikletler)

(Yaş Şartı 20)

motosiklet ehliyeti atv ehliyeti

B1 SINIFI ATV EHLİYETİ hakkında ayrıntılı bilgi için

TIKLAYINIZ!

(4 tekerlekli motosikletler)

(Yaş Şartı 16)

 

 

**Milli Eğitim Bakanlığı**      **Ehliyet Randevu**

 

31 Aralık 2015 - 09:30
İlgili Terimler :
MENUYU KAPAT

Merhaba! Ehliyet hakkında tüm sorularınızı Whatsapp üzerinden cevaplayabiliriz.

Whatsapp Mesajı Gönder!