Ümraniye: 0530 155 73 04Dudullu: 0530 155 73 08

Hoşgeldiniz. Bugün

12 Taksitle ehliyet Göksuda!

12 Taksit Kampanyası çin tıklayınız.

Karavan Ehliyeti

Ana Sayfa » Yeni Ehliyet Sınıfları » Karavan Ehliyeti

Karavan Ehliyeti

Karavan nedir ? Karavan Ehliyeti gerekli midir? Karavan birçok amaç için üretilen çekme yada araç üzeri tipte motorlu araç vasıtasıyla istenen yere taşınabilen yaşam alanıdır. Karavan ehliyeti Avrupa Birliğine uyumlu ehliyet sınıfı düzenlemesiyle birlikte literatüre girmiş durumdadır.

Arkasına bağladığınız araca bağlı olarak ismi değişen örneğin B sınıfı bir araç ise BE, C sınıfı bir araç ise CE, D sınıfı bir araç ise DE olarak adlandırılan ehliyet tipidir.

Ülkemizde genellikle karavanlar B sınıfı araçlarla çekildiği için Karavan ehliyetini BE sınıfı ehliyet olarak sınıflandırmak daha doğru olacaktır. (Çekme tipi olmayan motokaravanlarda ilgili aracın yüklü ağırlığına bağlı olarak girdiği kamyon , minibüs vb. ehliyet sınıfına göre sürücü belgesi sahibi olunması gerekmektedir.)

BE Sınıfı Ehliyet

BE sınıfı ehliyet, B sınıfı bir otomobili arkasına 750 kg üzeri taşıma kapasitesine sahip bir Römork yada Karavan bağlayarak kullanabilmek için gerekli belgedir. BE sınıfı ehliyete sahip sürücüler şehiriçi ve şehirlerarası tüm yollarda Karavan yada römorklarıyla seyahat edebilirler.

Römork Ehliyeti

Yüklü ağırlığı 750 kg altında olan römorkları BE , CE , DE vb. E eki olmadan ilgili araca bağlayarak çekebilirsiniz. Ancak 750 kg üzeri yüklü ağırlığa sahip römork kullanacaksanız.B sınıfı bir otomobil ise BE, C sınıfı bir Kamyon ise CE sınıfı, D sınıfı bir otobüsse CE sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekmektedir.

BE Sınıfı Ehliyet – Karavan Ehliyeti – Römork Ehliyeti almak zorundamıyım ?

750 kg üzeri bir römork veya karavan kullanacaksanız mutlaka bu tip ehliyeti almanız gerekmektedir. Ehliyetinizi yeni tip ehliyetle değiştirdiğinizde BE sınıfı araç kullanmaya yetkili olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. 1997 tarihinden önce E sınıfı ehliyet yada herhangi bir yıl eski ismiyle D sınıfı tır ehliyeti aldıysanız BE sınıfı ehliyete sahip sayılırsınız. Tekrar fark ehliyeti almanıza gerek kalmayacaktır.

BE Sınıfı Ehliyet için eğitim veriyor musunuz ?

BE Sınıfı ehliyet için B Sınıfı direksiyon eğitim araçlarımıza bağlı römorkumuzla eğitim veriyoruz. Eğitimlerimizde genel sürüş , ileri sürüş, kavşak kullanımı, ileri park, geri park, yük dengesi, frenleme konuları işlenmektedir.BE Sınıfı ehliyette başarı oranımız %100 dür.

BE Sınıfı Ehliyet Fiyatı ?

Ümraniye Ehliyet fiyatları sayfamıza tıklayarak mevcut ehliyet sınıfından römork veya karavan kullanabileceğiniz ehliyet sınıfına geçiş fiyatları ve oluşabilecek masraflarla ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Diğer tüm sorularınız ve süreçler hakkında bilgi için Whatsapp İletişim hattımızdan bize ulaşabilirsiniz. Mesaj göndermek için numaraya tıklayabilirsiniz.

Ümraniye Sondurak: 0530 155 73 04

Dudullu : 0530 155 73 08

Şerifali Tavukçuyolu: 0553 755 73 11

Ferah-Bosna Bulvarı: 0553 859 74 61

08 Mart 2017 - 02:44
İlgili Terimler :
MENUYU KAPAT
Bize Whatsapptan ulaşın! whatsapp

Bize sosyal medya hesaplarımızdan da ulaşabilirsiniz!

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Kampanyalar, yarışmalar, Sınava çalışma soruları ve sorularınıza en hızlı cevap için bizi takip edin.

instagram: goksusurucukursu

facebook: goksusurucukursu